• Delajte drugače, uspevajte skupaj.

Novosti v davčnih olajšavah za podjetja v Sloveniji

Kaj je novo v davčnih olajšavah za podjetja v Sloveniji in kako vplivajo na izračune?

Leta 2025 je slovenska vlada uvedla pomembne spremembe na področju davčnih olajšav za podjetja, kar bo imelo neposreden vpliv na izračune davčnih obveznosti in prispevkov za podjetnike. Podjetja, ki vlagajo v raziskave in razvoj (R&R) ali trajnostne projekte, bodo lahko koristila višje davčne olajšave, kar bo zmanjšalo njihov skupni davčni dolg. Z novo zakonodajo se želi spodbuditi inovacije in digitalizacijo ter omogočiti večjo finančno fleksibilnost podjetjem, ki investirajo v prihodnost. Ključna sprememba je, da bodo podjetja, ki se odločijo za razvoj novih tehnologij in okolju prijazne projekte, dobila večje olajšave pri obračunu davkov.

Spremenjeni sistem davčnih olajšav vključuje širši spekter primerov, ki so upravičeni do olajšav. Poleg klasičnih raziskovalnih in razvojnih aktivnosti bodo podjetja, ki se ukvarjajo z vlaganji v obnovljive vire energije, energetsko učinkovitost ali reciklažo, lahko izkoristila nove ugodnosti. To pomeni, da se bo davčno breme za podjetja, ki izvajajo zelene projekte ali se odločijo za trajnostno poslovanje, bistveno zmanjšalo. Za podjetja to pomeni, da bodo lahko večji del svojih dohodkov investirali nazaj v poslovanje ali nove projekte.

Te spremembe bodo vplivale na načine izračunavanja davčnih obveznosti podjetij. Novi zakonodajni okviri omogočajo podjetjem, da v večji meri vključijo olajšave v svojih letnih obračunih, kar pomeni, da bodo lahko odložili plačilo davkov ali zmanjšali svoje obveznosti. Podjetja, ki so vključena v raziskovalne in razvojne projekte, bodo imela pravico do večjih odpisov, s čimer bodo znatno zmanjšala davčno osnovo. To bo vplivalo na skupne izračune davkov za podjetja, saj bodo lahko bolje optimizirala svoje poslovanje, če bodo ustrezno spremljala in dokumentirala te stroške.

Za podjetnike, ki še niso začeli izkoriščati teh novih davčnih olajšav, bo ključnega pomena, da se posvetujejo s strokovnjaki za davčno svetovanje. Z pravilno implementacijo teh olajšav bodo lahko podjetja zmanjšala svojo davčno obveznost, kar bo pripomoglo k večji konkurenčnosti na trgu. Vse spremembe so zasnovane tako, da podjetjem omogočijo večjo likvidnost in več sredstev za nadaljnje investicije v rast in razvoj, kar bo dolgoročno prispevalo k bolj trajnostnemu gospodarstvu.

Sistem bo vključil tudi lažje spremljanje in poročanje, saj so bili uvedeni avtomatizirani postopki, ki podjetjem omogočajo enostavnejši dostop do podatkov in olajšajo izračun davčnih obveznosti. Vse to pomeni, da bodo podjetja lahko bolje načrtovala svoje finančne strategije in optimizirala davčne obveznosti v skladu z novimi predpisi.